2011/02/05

Évszakok

Ez már a harmadik blogbejegyzésem, melynek eredetileg a „Tavasz” címet szántam – látszik, mennyire várom minden évben, hogy véget érjenek a hideg, rövid nappalok.

Hét elején szörnyen hideg volt, talán a leghidegebb az eddigi szezonban, a póló és a kabát közé még pulóvert is vettem. Mostanra pedig felmelegedett rendesen és nagyon szépen kisütött a napocska – úgy hallom, odahaza is. Jó lett volna sétálni egyet, de nem volt kedvem hozzá; cserébe az erkélyen napoztam egy órát egy szál rövidnaciban, nagyon jól esett!

Nemcsak az időjárás alakul nagyon szépen és hozta meg a tavasz első jeleit. Most hétvégén ugyanis elkezdődött a csillagászati tavasz is.

Hogy micsoda? Biztos hülyén nézel rám, hogy majd március végén... Várj egy picit! Szeretnélek meggyőzni, hogy a csillagászok hülyék.

Gondolkodjunk együtt egy picit. Mit is jelent a négy évszak? Tél és nyár: a két szélsőség, hideg és meleg, rövid és hosszú nappalok. Tavasz és ősz: a két átmenet, köztes időjárás, hasonló hosszúságú nappalok és éjjelek. Persze a történet nem ilyen egyszerű, mivel a két tulajdonság nem egyszerre változik, ennek is köszönhető a csillagászati és a meteorológiai évszakok megkülönböztetése (egyesek három típust is megkülönböztetnek, a meteorológiait a tényleges időjárás szerint, a naptárit pedig az önkényes naptárrendszer teljes hónapjaira vetítve; mások ezt a kettőt összemossák). A nappalok és éjjelek hosszát közvetlen a Föld tengelyének Naphoz képesti helyzete adja meg. A föld, a levegő felmelegedéséhez vagy lehűléséhez idő kell, ezért az időjárás nyilván késleltetve követi a csillagok állását.

Ha a naptári évszakokat nézzük, a márciust már tavasznak, a júniust már nyárnak hívjuk. Ha az időjárást, akkor is általában hasonló következtetésre jutunk. Na de mi a helyzet a csillagászati évszakokkal? A csillagászok szerint március elején még bőven tél van. Június elején meg még tavasz majd' egy hónapon át. Tehát a csillagok lassú felfogásúak, késleltetve követik az időjárást. Nézik, hogy hoppá, már csiripelnek a madarak, melegszik a levegő, nosza, gyorsan tekerjük be a Föld tengelyét a megfelelő helyre!

Ha a Föld és Nap egymáshoz képesti helyzetét vesszük, akkor a napéjegyenlőségek és napfordulók épp egy-egy évszak legjellemzőbb napjai. Hogyan is lehetne egy időszak legjellemzőbb pontja épp a határán? Az elterjedt, hibás definíció szerint a csillagászati ősz és tél pontosan ugyanolyan rövid nappalokat tartalmaz (csak fordított sorrendben), a tavasz és nyár pedig ugyanolyan hosszúakat – ez egyáltalán nincs összhangban az évszakokról alkotott általános képünkkel. A legrövidebb nappalon, tehát a csillagászati tél legjellemzőbb napján váltunk át csillagászati őszből télbe, aztán a tavasz legjellemzőbb napján télből tavaszba, és így tovább. Micsoda hülyeség! Olyan, mintha a déltől éjfélig napszakot hívnánk nappalnak, az éjféltől délig tartót pedig éjszakának.

A csillagászati évszakokat úgy van értelme definiálni, hogy a két napforduló a tél és nyár kellős közepére, a két napéjegyenlőség pedig a tavasz és ősz kellős közepére essék, hiszen ezek a legjellemzőbb pontjaik. És ha így teszünk, akkor máris az időjárás követi a nappalok hosszát – igaz, hogy akár 1-2 hónap késéssel is, de mégis hihetőbb, mint az hogy a farok csóválja a kutyát.

Az egyetlen bibi, ami miatt nehéz lenne eladni ezt a gondolatot a népnek, az az, hogy a váltás nem nevezetes időpontokban történik, hanem teljesen jellegtelen pillanatokban, pont félúton a fordulók és egyenlőségek között, egy nyolcad évvel a mostani hibás határok előtt. De ez tulajdonképpen miért is lenne baj? A természet sem élesen különbözteti meg a négy évszakot, az átmenet folytonos, a négy fázisra osztás az emberi fantázia szüleménye, az évszakokat sokkal inkább jellemzi egy-egy nevezetes napjuk, mintsem a köztük lévő határ.

Szóval, kérem szépen, örömmel jelentem, hogy a helyes definíció szerint péntek délben beköszöntött a csillagászati tavasz. Hurrá!

5 megjegyzés:

agnes koltay írta...

Meg az sem egyertelmu, hogy a nap mikor kezdodik. Lehet ejfel, lehet del, de lehet napnyugta. Az en sajat ertelmezesem szerint pedig akkor, amikor felebredek:)

Zoltan Nemeth írta...

7 évesen, az "Ég és Föld" c. könyv olvasása közben gondoltam először erre... de aztán azt mondták az Okos Felnőttek, hogy a Föld hőtárolása meg ilyenek miatt az időjárás jó nagyot késik a naphosszakhoz képest, ezért így van, tehát punktum.

Daniel A. Nagy írta...

Ezen én is elgondolkoztam gyerekkoromban.

A napfordulók egyébként a műholdas távközléssel és műsorszórással foglalkozók legrettegettebb napjai. Olyankor ugyanis két kellemetlen dolog is történik:
1. Éjfélkor a geostac. műholdak áthaladnak a Föld árnyékán amikor nem süti a Napocska a napelemeiket. Néha nem sikerül bebútolniuk, amikor kijönnek belőle.
2. Délben a Nap úgy süt bele a Földi parabolaantennákba, hogy azok pont az alacsonyzajú konverteren fókuszálják a napsugarakat, azaz lassú tűzön megsütik azt, ha nem elég jó a festésük.

A jó festés elég széles frekvenciatartományban matt fehér, azaz elszórja az elektromágneses hullámokat, nem tükrözi (azzal sütné meg az LNB-t) és nem is abszorbálja (azzal pedig a tükör deformálódna a hőtágulás miatt). Csakhogy a Nap elég gonosz módon széles sávban sugároz baromi erősen, többekközött abban a sávban is, ahol az adott antenna működik, vagyis ahol kénytelen tükrözni és nem szórni. Azt nem is lehet megúszni, hogy kb. egy-másfél perces adásszünet legyen délben a nagy zaj miatt, de arra is kell nemtriviális mérnöki erőfeszítést tenni, hogy ne szenvedjen tartós károsodást az LNB.

Daniel A. Nagy írta...

P.S. A "délben" nyilván nem teljesen korrekt, csak a pont fölöttünk lévő műholdakra igaz. De valamikor napközben a napforduló környékén minden geostac. műholdra irányított parabolába belesüt a Nap a műhold mögül kb. egy percig.

koblac55 írta...

Hmmm... ez egyre bonyolultabb. Inkább meghallgatom Vivaldit. Ott legalább egyértelmű (???) hogy melyik a melyik. Persze ott van a Piazzola-féle négy évszak is, ahol minden másképp van, mert az meg Buenos Airesben íródott. No help!